+420 283 933 452

Dista lišta - viditelné připojení terasových prken

 

Spodní konstrukce: Hliníkový profil nebo dřevo

Pokládka teras

Dista-lišta

Terasová spodní konstrukce z hliníku nebo dřeva je individuálně vhodná pro viditelné nebo  neviditelné připojení terasových prken. Dista-lišta se nejlépe hodí pro viditelné připojení teras,  působí jako distanční prostředek a umožňuje volnost pohybu mezi prkny a spodní konstrukcí.

 Současně podporuje cirkulaci vzduchu pod terasou, tím tolik nedochází k tvorbě  plísně. Pro přišroubování na hliníkový profil se používají profilové samovrtné  šrouby, u dřevěné spodní konstrukce se používají normální vruty do dřeva.

 

Důležité: U tvrdého / tropického dřeva by mělo být vždy provedeno předvrtání!

 

Montážní pokyny pro Dista-lištu

Dista-lišta je z tvrdého plastu a má zabránit usmyknutí ( zlomení ) vrutů z ušlechtilé oceli, které může být vyvoláno bobtnáním a smršťováním dřeva, když dřevo takzvaně pracuje. V příčném směru prken pracuje dřevo zvláště silně. Tím „chce“ dřevo vzít vrut s sebou, zatímco spodní díl vrutu ještě pevně drží ve spodní konstrukci. Protože tvrdé / tropické dřevo je na základě své vysoké hustoty velmi tvrdé, nemá vrut žádnou šanci se vtlačit do dřeva, když dřevo pracuje. Když se vrut ulomí pod tímto zatížením, mluví se o tzv. usmyknutí. Aby se zabránilo zlomení vrutu z ušlechtilé oceli, byla vyvinuta Dista-lišta. Vytvoří připojovací prostor 13 mm mezi spodní konstrukcí a terasovým prknem. Tím je dána vrutu z ušlechtilé oceli možnost, aby se mohl také pohybovat.

Dista-lišta se připojí vruty Terrassotec Ø4 mm ve vyvrtaných otvorech k tomu určených a zafi xuje (pro jednu Dista-lištu jsou třeba 3 vruty Terrassotec). Dista-lišta je dlouhá 73,5 cm a pomocí nástrčného systému lze lišty k sobě snadno spojovat.

Montáž

Dista-lišta se polovinou strany přišroubuje na spodní konstrukci. Tak se zabrání ještě jednomu prošroubování lišty, když jsou pokládána terasová prkna. U širších nosných hranolů lze doporučit, Dista-lištu střídavě připojit vpravo a vlevo polovinou strany, aby terasový vrut při připojování prken netáhl jednostranně nosný hranol ve směru prkna a tím ho neklopil.

Stavba terasy - spodní konstrukce - Ukážeme Vám na čem záleží!

Zázemí firmy