+420 283 933 452

Terasové oleje 

Vyvinuté pro individuální požadavky mnoha druhů ušlechtilého a jehličnatého dřeva! 

 •  Lehce transparentně pigmentované nebo bezbarvé, polomatné, k použití venku
 •  Zvláště se doporučují na dřevěné terasy, zahradní nábytek a dřevěné přístřešky 
 •  Terasové oleje vyhlazují povrch dřeva, který poté odpuzuje vodu a nečistoty
 •  Počet nátěrů: U dřeva bez povrchové úpravy dva nátěry; v případě renovace stačí zpravidla jeden nátěr na očištěný povrch – bez  obrušování! 
 •  Velikosti balení : 0,75 l, 2,50 l, 25 litrů 
 •  1 litr stačí při jednom nátěru na cca 24 m2 hladkého povrchu, v případě vroubkovaných nebo rýhovaných povrchů se spotřeba materiálu  zvyšuje. 
 • Technický list terasových olejů ke stažení

Upozornění: zobrazené barevné odstíny jsou fotografie vzorků dřeva věrných originálu. Přesto se mohou vyskytnout barevné odchylky při reprodukci tiskem. Dosažený výsledek může podle druhu dřeva vypadat rozdílně, doporučujeme proto zkušební nátěr.

Optimální ochrana pro vaši dřevěnou ochranu REAL DECK

Terasy - natírání OSMO olejem

 Níže popisujeme a osvětlujeme možnosti natírání pomocí Osmo nátěrů na dřevo.

 

 

 

 

TEPELNĚ UPRAVENÉ DŘEVO- THERMO BOROVICE 

Tepelně upravené dřevo je náchylné na velmi brzké zešednutí po vystavení povětrnostním podmínkám. Z tohoto důvodu doporučujeme ošetřit toto dřevo během prvních dvou týdnů po zpracování. Použití impregnace není bezpodmínečně nutné. Toto dřevo může být ošetřeno kterýmkoli Osmo nátěrem pro použití do vnějších prostor. Kvůli dobré nasákavosti olejů může dojít ke větší spotřebě nátěru než se uvádí na etiketě výrobku. 

  

TLAKOVĚ IMPREGNOVANÁ BOROVICE(ZELENÁ/HNĚDÁ)

Kvůli impregnačním solím je přilnutí nátěru ihned po zpracování omezené. Teprve po přibližně 6 měsících zvětrávání v běžných venkovních podmínkách dojde k přirozenému vyplavení nadbytečných solí obsažených ve dřevu.Teprve poté bude dřevo připraveno k přijmutí ochranného nátěru. Dodatečná impregnace již není potřeba. Po zvětrání dřeva doporučujeme zešedlé dřevo odšedit pomocí OSMO Odšeďovače dřeva -Gel a poté nanést ošetřující nátěr. Na tlakově impregnovanou borovici je možné použít jakýkoli nátěr Osmo pro použití do vnějších prostor. 

 

MODŘÍN SLEZSKÝ/ SIBIŘSKÝ 

Modřín je dřevo bohaté na pryskyřice a proto je vhodné jeho vystavení povětrnostním podmínkám před vlastním nátěrem. Z tohoto důvodu doporučujeme ošetřit toto dřevo ca. 3 – 4 týdny po zpracování resp. po pokládce. Použití impregnace není bezpodmínečně nutné. Toto dřevo může být ošetřeno kterýmkoli Osmo Terasovým olejem s obsahem pigmentů. Pro použití do vnějších prostor se pro dřevinu modřín nedoporučuje bezbarvý typ OSMO Terasového oleje. Kvůli různým typům drážkování terasových prken může dojít ke větší spotřebě nátěru než se uvádí na etiketě výrobku.

 

 

DRUHY DŘEVA BOHATÉ NA OBSAŽENÉ LÁTKY – EXOTICKÉ DŘEVINY  

Pamatujte, že první zvětrání povrchu znatelně zvyšuje absorpci dřeva. Z tohoto důvodu se doporučuje vyčkat před prvním ošetřujícím nátěrem dostatečně dlouho obzvláště u dřevin bohaté na obsažené látky. Plocha terasy, by se měla upravit olejem až ca. 2 - 3 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek ze dřeva. 

Více podrobností naleznete v příslušných informačních listech o jednotlivých dřevinách nejlépe v aktuálním katalogu teras REAL DECK. 

Pryskyřice

Bangkirai i ostatní tvrdá dřeva neobsahují téměř žádné volné podíly pryskyřice. Naleznete velmi zřídka jeden smolník (vypadá jako vytmelené) a tak si nikdo nenanese pryskyřici pod nohami s sebou do obývacího pokoje. Zcela důležitý rozdíl od mnoha jiných dřevin! 

Naopak Modřín sibiřský a modřín slezský obsahuje větší množství pryskyřice stejně jako dřevo z borovice. 

Tvorba skvrn

Bangkirai a ostatní tvrdá dřeva vytváří příležitostně různé viditelné skvrny (skvrny od vody, rzi, nečistot, prachu…). Tomu nelze při transportu 3 klimatickými zónami také zcela zabránit. Mechanickému poškození se zkouší maximálně zabránit těžkým exportním balením. Na základě vysoké vlhkosti vzduchu a kondenzační vody dochází příležitostně k rezavění ocelových pásků. Tato rez vede k černému zabarvení Bangkirai. Zpravidla se vyskytuje toto zabarvení na podélných hranách prken, v menší míře na ploše dílců. Přečtěte si prosím níže: Odstranění skvrn od rzi, co proti tomu můžete dělat. 

Zešednutí / údržba 

Jako každé jiné dřevo šedne také Bangkirai a ostatní jmenovaná dřeva. S Terasovými oleji OSMO např. Terasový olej Bangkirai, Terasový olej Massaranduba nebo Terasový olej Garapa můžete tyto dřeva na dlouhou dobu opticky zhodnotit. OSMO Terasové oleje jsou speciálně vyvinuty pro jednotlivé typy dřevin tak, aby pigmenty obsažené v nátěru nepotlačovali jejich přírodní barevný odstín ale naopak, aby barevné pigmenty zdůraznili přírodní barevný odstín dřevin a sjednotily případné přírodní barevné odchylky. Navíc pigmenty dokáží poskytnout UV ochranu dřevu. V žádném případě nedoporučujeme používat k ochraně dřevěných teras v exteriéru bezbarvé olejové nátěry, jelikož jejich trvanlivost je pouze krátkodobá. 

A pokud zapomenete provést roční renovační nátěr a dřevo Vám mírně zešedne, vyřešíte tento nedostatek opět pomocí OSMO. Zešednutí terasy odstraníte z exotických tvrdých dřevin výrobkem OSMO Odšeďovač dřeva – Účinný gel č. 6609. Zešednutou terasu z modřínu nebo borovice tímto OSMO výrobkem odšedíte pouze částečně, jelikož tyto dřeviny mají nižší hustotu a větší dřevěné póry a patina již nelze z těchto pórů vykartáčovat do původního světlého odstínu, přesto je odšedění těchto dřevin pomocí OSMO Účinného gelu velmi účinné. 

Odstranění skvrn od rzi

Jak již bylo dříve uvedeno, nelze černému zabarvení způsobenému reakcí kovu zcela zabránit. Mnohá tato zabarvení vzniknou ale teprve v zabudovaném stavu v zahradě. Klasickým příkladem toho je začernění vlivem práce s kovem v blízkosti např. z kovového zábradlí nebo z pozinkovaných střešních žlabů atd. Často způsobí právě tento železný prach obrovské škody, kompletní terasy zčernají (to se samozřejmě u zešedlého dřeva již nemůže stát a také dobrý olejnatý povrch zabrání něčemu takovému). Ale i takové případy se dají vyřešit: s kyselinou šťavelovou můžete takové zabarvení beze zbytku opět odstranit. 10 gramů kyseliny šťavelové rozpustit ve 250 ml vody (stačí na malou terasu) a rozdělit na zabarvených částech. Nejlépe vtírat kartáčem. 10-15 minut nechat působit a přepracovat kartáčem. Poté velkým množstvím vody opláchnout kyselinu šťavelovou – HOTOVO. Kyselinu šťavelovou seženete v obchodě s chemickými potřebami. Dbejte prosím na to, že také u slabých kyselin musí být bezpodmínečně dodržena všechna potřebná bezpečnostní ustanovení (při koupi zjistit). Například byste měli nosit gumové rukavice a malířskou masku (k zamezení podráždění dýchacích cest). Informujte se také o účinku na okolní rostliny nebo rybníky (změna hodnoty pH). Bezpodmínečně uchovávat v dostatečné vzdálenosti od dětí a domácích zvířat. 

Návod na údržbu venkovních teras s úpravou povrchu olejem:

Všeobecné pokyny: 

Vlivem povětrnostních vlivů a zatěžování podlahy se během sezóny olej z povrchu pomalu odstraní, tím u dřeva může docházet k šednutí a proto potřebuje odpovídající údržbu i dodatečnou úpravu povrchu olejem. 

Pravidelná údržba: 

Protože je povrch v nechráněné venkovní oblasti vystaven vysokému zatěžování, měli byste o něj pravidelně pečovat. Znečištění a odolné skvrny lze odstranit vodou a Osmo Čističem dřevěných teras. Poškození naolejovaného povrchu (např. malými kamínky) by mělo být důkladně očištěno a přeolejováno. To lze snadno provést i na lokálních částech plochy. Obrušování povrchu se nedoporučuje. Celoplošné oživení povrchu dřeva se provádí teprve po několika měsících. 

 • Osmo Čistič dřevěných teras je koncentrát a podle znečištění ho lze zředit v poměru 1:1 až 1:25. 

 • Terasu čistěte ve směru fládrování dřeva vždy směsí vody a koncentrátu v uvedeném poměru pomocí Kartáče k čištění teras s držákem pro spojení s Osmo Systémovou teleskopickou tyčí. Následně opláchněte čistou vodou. 

 • Pro větší plochy doporučujeme použit Osmo FloorXcenter s kartáčovým kotoučem. 

Jarní čištění: 

Osmo Gard Clean

Čas od času potřebuje Vaše dřevěná terasa oživení, protože Terasové oleje podléhají přírodnímu zvětráni a jsou mechanicky "ochozeny". Toto "jarní čištění" je s Osmo Terasovými oleji velmi jednoduché. 

Dřevěnou terasu lze snadno očistit a naolejovat, dříve než dojde k jejímu zešednutí. K tomu je třeba na jaře celou terasovou plochu důkladně očistit Kartáčem k čištěni teras s držákem pro napojení na Osmo Systémovou teleskopickou tyč a směsí z vody a Osmo Čističe dřevěných teras ji vyčistit. Případný zelený povlak na terase lze odstranit s výrobkem Osmo Gard Clean. 

Po důkladném uschnutí by měl být 1x nanesen naposledy použitý nátěr, přičemž nezvětralé plochy s nízkým mechanickým zatěžováním nemusí být tak často dodatečně přeolejovány. 

Pokud by Vám povrch Vaší terasy připadal příliš hladký, můžete na něj po uschnutí pigmentovaného Terasového oleje ještě nanést tenký nános Osmo Protiskluzového terasového oleje. 

 • Osmo Terasové oleje – nová ochrana bez obrušovaní 
 • Osmo Protiskluzový terasový olej – pro dodatečnou bezpečnost

 

Intenzivní čištění a oživení 

Vaše dřevěná terasa je již několik let stará, dosud bez úpravy a působením přírodních povětrnostních vlivů jako déšť a UV záření získala šedou patinu? Potom může dřevěná terasa snadným způsobem získat zpět svůj přírodní barevný odstín. Čištění a oživení je s výrobkem Osmo Odšeďovač dřeva –Gel velmi jednoduché. K tomu účelu se celá terasa navlhčí čistou vodou. Následně se Osmo Odšeďovač dřeva -Gel sytě nanese Kartáčem k natíraní teras s držákem ve směru fládrování dřeva. Po cca 20 minutách očistěte tvrdým kartáčem a opláchněte velkým množstvím vody. Ještě snadněji to jde s Osmo terasovým a podlahovým čisticím strojem. Kartáče otáčející se protichůdně čistí ještě intenzivněji a současně pohlcují uvolněné znečištěni. Po cca 48 hodinách doby schnutí by na opět svěže vypadající dřevo měl být nanesen jeden nátěr (Osmo Terasovým olejem), který bude opět chránit dřevo a udržovat ho v dobré kondici. 

Kdy je třeba provádět dodatečnou úpravu povrchu

Rychlý test: Dokud při postřikování dřevěné plochy vodou odskakují kapky a voda se nevsakuje do dřeva, není ještě třeba dodatečná úprava povrchu.

 

 

ZÁZEMÍ FIRMY